PROWENT MIELEC

Strona główna /Archiwum / PROW 2014-2020 Aktualności

PROW 2014-2020 Aktualności

15.06.2018

Wyjazd studyjny w ramach KSOW

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

 „Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”Relacja z wyjazdu studyjnego 8 – 9 czerwca 2018r.

Wyjazd studyjny jako wspieranie rozwoju przedsiębiorczości poprzez poznanie dobrych praktyk małopolskiej wsi”

 

W ramach  Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020” Lokalna Grupa Działania PROWENT zorganizowała dwudniową wizytę studyjną do małopolskich wsi - obszaru na którym jest zaawansowany proces budowania marki w turystyce wiejskiej.  Wyjazd odbył się w terminie 8 – 9 czerwca 2018r. Jego cel to „włączenie mieszkańców obszaru PROWENT do planowania i wdrażania lokalnych inicjatyw aktywizujących i promujących rozwój przedsiębiorczości opartej na lokalnych zasobach w obszarze turystyki wiejskiej i agroturystyki”.

 

Podczas wizyty zostały zaprezentowane obiekty turystyczne znajdujące się na trasie „Wieś dla smakoszy", „Tradycje Małopolskiej Wsi", „Małopolska Wieś w siodle”.

 

Pierwsza wizyta odbyła się w Ropie, uczestnicy zwiedzili obiekt na trasie "Wieś dla smakoszy" oraz „Tradycje Małopolskiej Wsi" - Gościniec Dworski – dwór z 1803 r.

Odbyły się tam szkolenia i wykłady w zakresie markowego produktu w turystyce wiejskiej,

specjalizacji w budowaniu markowych produktów w agroturystyce, przykładów zrealizowanych/realizowanych produktów markowych w turystyce wiejskiej, wykorzystania potencjału obszaru do budowania marki w turystyce wiejskiej i agroturystyce.

Wykłady prowadziła Pani Bożena Srebro Dyrektor Sadeckiej Organizacji Turystycznej, wspierającej inicjatywy mające na celu rozwój obszarów wiejskich, promocję produktów turystycznych, tworzenie i rozwój usług turystycznych wokół lokalnych atrakcji. Pierwszego dnia uczestnicy brali udział w ziołowych warsztatach kulinarnych.

 

Kolejne obiekty prezentowane podczas drugiego dnia wizyty studyjnej:

           

  • "Stadnina Koni Huculskich" – na trasie „Małopolska Wieś w siodle”

Obecnie Stadnina Koni Huculskich "Gładyszów " to największa w Europie stadnina koni tej rasy. Obiekt obejmuje stajnie hodowlane, krytą ujeżdżalnię, karczmę oraz budynek hotelowy "Gościniec Jaśmin".

 

  • Dziubiniłka - zagroda edukacyjna i obiekt na trasie "Tradycje Małopolskiej Wsi"

Zagroda jest rekonstrukcją tradycyjnej zabudowy łemkowskiej. Składa się z budynku mieszkalno-gospodarczego /łemk. chyża/, dwóch spichlerzy, oryginalnych młynów wiatrowych, studni z żurawiem, kieratu. W jednym ze spichlerzy odtworzona została olejarnia taranowa do ,,bicia” oleju lnianego metodą sprzed 100 lat. W obiekcie zgromadzony jest komplet narzędzi i sprzętu do obróbki lnu. Pokaźną ekspozycję stanowią narzędzia do obróbki drewna, wyrobu łyżek i gontów, zbioru i obróbki zbóż, a także sprzęty gospodarstwa domowego.

 

  • prezentacja gospodarstwa "Chyża Hani" - obiekt na trasie "Tradycje Małopolskiej Wsi" oraz warsztaty tradycyjnej biżuterii łemkowskiej.

Gospodarstwo oferuje wyjątkowe noclegi w drewnianej chatce. Specjalnością gospodarstwa jest kuchnia łemkowska i kuchnia polska, domowe przetwory z owoców, warzyw i grzybów, miejscowe sery i miody oraz chleb domowy. Gospodarstwo ma za sobą ciekawe osiągnięcia, między innymi zajęcie II miejsca w konkursie „Wielkie odkrywanie Małopolski 2016” w kategorii „chata z klimatem”. Uczestnicy wzięli udział w warsztatach tradycyjnej biżuterii łemkowskiej, tzw. krywulka (naszyjniki z małych kryształków).

 

 

 

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom wyjazdu za duże zaangażowanie w trakcie warsztatów i spotkań w czasie naszej wizyty studyjnej, natomiast gospodarzom poszczególnych miejsc za możliwość odwiedzenia ich obiektów i możliwości poznania specyfiki produktów turystycznych. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Bożeny Srebro, która nie tylko przybliżyła nam teorię w zakresie budowania marki w turystyce wiejskiej, ale również za praktyczne przedstawienie niezwykłych inicjatyw zrealizowanych na terenie Małopolski. Wszystkim życzymy sukcesów w działalności, którą wykonują.

 

 

Wyjazd 8-9.06.2018r.

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

 

Partnerstwo dla Rozwoju Obszarów Wiejskich

Ekonomika- Nauka- Tradycja „PROWENT”

Lokalna Grupa Działania
Dane teleadresowe:


Partnerstwo dla 
Rozwoju Obszarów Wiejskich
Ekonomika-Nauka-Tradycja
"Prowent"
Lokalna Grupa Działania


39-300 Mielec
ul. Sienkiewicza 1

Godziny pracy biura:

Poniedziałek                7:30 - 16:00
Wtorek - Czwartek       7:30 - 15:30
Piątek                         7:30 - 15:00

Tel.: +48 17 773 18 90
Fax.: +48 17 773 18 90
E-mail: biuro@lgdprowent.mielec.pl

Ankiety

 

Projekt Współpracy-link do wirtualnego spaceru w ramach TSDS

 

 

 

 


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca   w obszary wiejskie. Operacja pn.
Wdrażanie strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR), w tym realizacja Planu Komunikacji; współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Przewidywane wyniki operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.