Budownictwo

Rolety okienne – rodzaje

Rolety okienne to ciekawy sposób zasłaniania okien i doskonała alternatywa dla żaluzji czy zasłon okiennych. Praktyczne, atrakcyjne wizualnie, trwałe i niedrogie. Nie ma znaczenia, gdzie zdecydujemy kupić się rolety, bez względu na wybór miejsca, bowiem nie spowoduje to znacznego uszczuplenia domowego budżetu. Oczywiście wiele zależy od rodzaju rolet – w zależności od typu, rolety mogą być tańsze lub nieco droższe.

Wybierając rolety do domu czy mieszkania, kierujmy się nie tylko ich kolorem, ale i rodzajem.

Rolety zwijane

Rolety zwijane nakręcane na specjalną rolkę, która zamontowana jest w górnej części okna. Tego rodzaju rolety można zwijać ręcznie, mogą również być wyposażone w silniczek elektryczny. Wśród rolet zwijanych, można wyróżnić kasetonowe i wolno wiszące. Rolety w kasecie charakteryzują się wyższą ceną, wolno wiszące małą wadą – nie zawsze równo się zwijają.

Rolety rzymskie.

Niezwykle estetyczne. Nie nawijają się na rolkę, ale podczas odsłaniania okna nakładają się na siebie falami, Rolety rzymskie najczęściej są dodatkowo wzmacniane, dzięki czemu układają się idealnie. Są warte wyboru, między innymi z uwagi na efekt wizualny, który tworzą.

Rolety austriackie.

Przypominają kurtynę w teatrze. Rozwijane, podnoszą się w podobny sposób jak teatralna kurtyna. Aby efekt był atrakcyjny, warto stosować je przy dużych oknach.

Plisowane.

Przypominają harmonijkę. Prostsza wersja rozwija się, unoszą się wyłącznie górze. Inne wersje rozwijają się zarówno w górę jak i w dół. Takie rozwiązanie, to zaleta, dzięki której można odsłonić tylko wybraną część okna.

Rolety dzień noc to rolety wykonane z przeźroczystych i nieprzezroczystych pasków materiału. Można ustawić je w pozycji noc, jak i w pozycji dzień. W pozycji dzień, co drugi pasek jest przeźroczysty, więc przez rolety może wpadać światło dzienne. Ciekawe wizualnie i bardzo praktyczne.

Wybierając rolety do naszego domu lub mieszkania, warto wybierać takie, które oprócz walorów praktycznych, posiadają również walory ozdobne. Zdobią nie tylko okno, ale i są elementem wystroju pokoju. Odpowiednio dobrane rolety okienne, spełnią to zadanie.

Recommended Articles